REF: 5500V/110A-B481
Stock Number: 35797
SOLD
Condition
Like New
Box
Papers
Diameter
42mm
Movement
Automatic
European Watch Company Official Seal
Certified Authentic
Every watch is backed by our authenticity guarantee.
Description
Vacheron & Constantin 5500v/110a Overseas Chronograph, 5500v110a, stainless steel on a bracelet with a steel deployant clasp, Vacheron Caliber 5200 automatic in-house column wheel chronograph featuring 54 jewels and 54-hour power reserve, black lacquered dial with recessed silver sub-dials with fine concentric circular pattern, applied polished white gold index hour markers with luminous material, date at 4 o'clock, minute track with matching colored bezel flange with seconds & secondary minute track, sapphire crystal, water resistant to 150 meters, diameter: 42.5mm, thickness: 13.7mm. Like New with original box, additional alligator leather and rubber straps, and warranty papers.
Specifications
Reference5500V/110A-B481
MovementAutomatic
Case MaterialStainless Steel
Diameter42mm
Thickness13.7mm