REF: C01-41APT0-T00P0-VP
Stock Number: 59662
SOLD
Condition
Like New
Box
Yes
Papers
Yes
Year
2024
Diameter
41mm
Movement
Automatic
Certified Authentic
Every watch is backed by our authenticity guarantee.
Description
Christopher Ward C1 Bel Canto Viola Titanium C01-41APT0-T00P0-VP, Grade 5 titanium case on a strap with a titanium pin buckle, purple sunburst dial with the time displayed in the subdial at 12 and the chiming mechanism with on/off display on the bottom, automatic movement with FS01 chiming module, chime feature sounds at the top of the hour and can be switched on or off using the pusher at 4 o'clock, domed sapphire crystal, solid caseback, water resistant to 30 meters. Diameter: 41mm, Thickness: 13.3mm. Like New with box and papers dated 2024.
Specifications
The Set
European Watch Company Commitment
Authenticity Guaranteed
Certified by experts
Free Global Shipping
FedEx Priority Overnight
2-Day Returns
Easy returns policy
1-Year Warranty
Limited warranty
Shipping
Global delivery: We ship worldwide with full insurance coverage and tracking.
Trading
Free Shipping: We provide a prepaid FedEx Priority Express shipping label.
Secure Handling: Send your watch in its original box with protective packaging.
For more detailed instructions, click here to view our full trade-in process.
You May Also Like
View All
Ressence
Type 1ZZ Black LIMITED
Breitling
E56121.1 Emergency Titanium Yellow Dial
URWERK
UR-102 Reloaded Black PVD Titanium Wandering Hours LIMITED
Cartier
WGTA0236 Tank a Guichets CPCP Platinum Aperture Dial 2025
Breguet
7337BA Classique Moonphase Day Date 18K Yellow Gold Silver Dial
MB&F
M.A.D. 1 SS "Time To Love" LIMITED
HYT
H02138 H0 Red Khaki DLC SS Anthracite Dial LIMITED 2026
Jaeger LeCoultre
Reverso Grande Complication a Triptyque Platinum Silver Dial LIMITED
Patek Philippe
5013 Minute Repeater Perpetual Calendar "FIRST ONE EVER MADE 001"