REF: 7900V/000R-B336
Stock Number: 40791
SOLD
Condition
Like New
Box
Papers
Diameter
41mm
Movement
Automatic
Certified Authentic
Every watch is backed by our authenticity guarantee.
Description
Vacheron Constantin 7900V/000R-B336 Overseas Dual Time 7900V000RB336, 7900V 000R B336 18K 5n pink gold case on a rubbestrap with deployant clasp, new automatic in-house Vacheron Constantin caliber 5110 DT movement, second time zone with am/pm indicator, pointer date at 6 o'clock, glossy silver dial with rose gold-tone applied luminous hour markers and luminous hands, centered sweep seconds hand, pusher below the crown sets the date, screw-down crown, anti-magnetic, sapphire crystal, display back, water resistant to 150 meters, diameter: 41mm, thickness: 12.8mm.like new with box and warranty card dated September of 2021.
Specifications
The Set
European Watch Company Commitment
Authenticity Guaranteed
Certified by experts
Free Global Shipping
FedEx Priority Overnight
2-Day Returns
Easy returns policy
1-Year Warranty
Limited warranty
Shipping
Global delivery: We ship worldwide with full insurance coverage and tracking.
Trading
Free Shipping: We provide a prepaid FedEx Priority Express shipping label.
Secure Handling: Send your watch in its original box with protective packaging.
For more detailed instructions, click here to view our full trade-in process.
You May Also Like
View All
Vacheron Constantin
7900V Overseas SS Silver Dial
Vacheron Constantin
7920V Overseas Dual Time SS Silver Dial