REF: 7900V/110A-B546
Stock Number: 57008
SOLD
Condition
Excellent
Box
Yes
Papers
Yes
Year
2021
Diameter
41mm
Movement
Automatic
European Watch Company Official Seal
Certified Authentic
Every watch is backed by our authenticity guarantee.
Description
Vacheron Constantin Overseas Dual Time, 7900V/110A-B546, 7900V110AB546, 7900V 110A B546, stainless steel on a matching stainless steel bracelet with a double folding deployant clasp, new automatic in-house Vacheron Constantin caliber 5110 DT movement, second-time zone with am/pm indicator, pointer date at 6 o'clock, black lacquer dial with applied luminous hour markers and luminous hands, centered sweep seconds hand, pusher below the crown sets the date, screw-down crown, anti-magnetic, sapphire crystal, display back, water resistant to 150 meters. Diameter: 41mm, Thickness: 13mm. Excellent Condition with a Vacheron Constantin box, additional alligator and rubber straps with stainless steel deployant clasp, and papers dated 2021. This watch was just recently serviced by Vacheron Constantin Q3/2024.
Specifications
Reference7900V/110A-B546
MovementAutomatic
Case MaterialStainless Steel
Strap Materialstainless steel
Dial Colorblack
Diameter41mm
Thickness13mm