REF: 3100V/000R-B422
Stock Number: 29447
SOLD
Condition
Like New
Box
Papers
Diameter
40mm
Movement
Manual
European Watch Company Official Seal
Certified Authentic
Every watch is backed by our authenticity guarantee.
Description
Vacheron 3100 Les Historiques Triple Calendar 1948 3100V000RB422 3100V 000R B422, Limited edition of 200 pieces, 18k rose gold on a strap with an 18k rose gold tang buckle, manual wind VC caliber 4400 QCL, month, day, pointer date, small seconds with moon phase at 6 O'Clock, silver-tone dial with applied rose gold Roman numeral and pyramid shaped hour markers, rose gold hands hands, black minute track with blue text date chapter ring, display back, sapphire crystal, size 40mm, thickness: 10.3mm, sapphire crystal, water resistant, Like New with Box and Papers; dated 8/2018.
Specifications
Reference3100V/000R-B422
MovementManual
Case MaterialRose Gold
Diameter40mm
Thickness10.3mm